Who's Who
World Heritage Centre
CLT/HER/WHC
-
Mechtild Rössler
DIRECTOR OF HERITAGE DIVISION & DIRECTOR OF THE WORLD HERITAGE CENTRE
-
Sonia Zerroualy
OPERATION SPECIALIST
-
Laurence Duwyn-Estrade
SENIOR ASSISTANT
-
Aissatou Gakou
SECRETARIAL ASSISTANT
Policy and Statutory Meetings Unit
CLT/HER/WHC/PSM
-
Isabelle Anatole-Gabriel
CHIEF OF UNIT
-
Nicolas Torri
Associate Project Officer (TS)
-
Gabriel Grancher
Associate Project Officer (TS)
-
Tiago Faccioli Lopes
Associate Project Officer (TS)
-
Richard Veillon
PROJECT OFFICER
-
Alessandro Balsamo
PROGRAMME SPECIALIST
-
Frederique Aubert
PROGRAMME SPECIALIST
-
Carméla Quin
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Constanze Metzger
ASSOCIATE EXPERT
-
Luba Janikova
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Eric Esquivel
WEB & LAN ADMINISTRATOR
-
Ines Yousfi
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Raheel Mohammad
NETWORK ADMINISTRATOR
-
-
Nathalie Valanchon
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
-
Julie Tovey
SECRETARIAL ASSISTANT
-
-
Africa Unit
CLT/HER/WHC/AFR
-
Edmond Moukala
CHIEF OF UNIT
-
Leila Maziz
PROJECT OFFICER
-
Karalyn Monteil
ASSISTANT PROGRAMME SPECIALIST
-
Susanna Kari
ASSOCIATE EXPERT
-
Bandiougou Diawara
ASSISTANT PROGRAMME SPECIALIST
-
Laura Frank
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Nana Thiam
SECRETARY
Administrative Unit
CLT/HER/WHC/AO
-
Tania Besimensky
FINANCE AND ADMINISTRATIVE OFFICER
-
Yana Tyshchenko
ADMINISTRATION PROJECT ASSISTANT
-
Yin Mei Lai
ADMINISTRATION PROJECT ASSISTANT
-
Hélène Kambourakis
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
-
Asia and the Pacific Unit
CLT/HER/WHC/APA
-
Feng Jing
CHIEF OF UNIT
-
Loubna Amallah
Programme Assistant (TS)
-
Dongjoo Jo
PROGRAMME SPECIALIST
-
Roland LIN Chih-Hung
PROJECT OFFICER
-
Sachiko Haraguchi
PROJECT OFFICER
-
Junhi Han
PROGRAMME SPECIALIST
-
Hye-seung Shim
ASSISTANT PROGRAMME SPECIALIST
-
Hideyuki Hata
JUNIOR PROFESSIONAL OFFICER
-
Yue Shen
Programme Coordinator
-
Zohra Diop
SECRETARY
Arab States Unit
CLT/HER/WHC/ARB
-
Nada Al Hassan
CHIEF OF UNIT
-
Karim Hendili
PROGRAMME SPECIALIST
-
Mohamed Ziane Bouziane
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Youmna Tabet
ASSOCIATE PROJECT OFFICER
-
Marianne Raabe
PROGRAMME ASSISTANT
Europe and North America Unit
CLT/HER/WHC/EUR
-
Petya Totcharova
Chief of Unit
-
Katharine Turvey
Intern (TS)
-
Valentino Etowar
Associate Project Officer (TS)
-
Timo Vantyghem
Programme Assistant (TS)
-
Chloé Baury
Team Assistant (TS)
-
Marie Noel Tournoux
PROJECT OFFICER
-
Anna Sidorenko
PROGRAMME SPECIALIST
-
Alexandra Fiebig
PROJECT OFFICER
-
Mira Al Khalifa
ASSOCIATE PROGRAMME SPECIALIST
-
Lise Sellem
SECRETARY
-
-
-
Latin America and the Caribbean Unit
CLT/HER/WHC/LAC
-
Mauro Rosi
CHIEF OF UNIT
-
Ingrid Pastor Reyes
Project Assistant (TS)
-
Diane Belkheraz
Programme Assistant (TS)
-
Fanny Douvere
PROJECT OFFICER
-
Peter Debrine
SENIOR PROJECT OFFICER
-
César Moreno-Triana
PROGRAMME SPECIALIST
-
Robbert Casier
ASSISTANT PROGRAMME SPECIALIST
-
Brigitte Sartre
SECRETARIAL ASSISTANT
-
Agne Bartkute
PROGRAMME ASSISTANT
-
-
Note: (TS) includes personnel employed on other types of contracts (ALD/PA/Temporary/Supernumerary)